Elegancka aranżacja sypialni francuskiej

francuski wypoczynek do sypialniSypialnia jest miejscem sielskiego wypoczynku. Najważniejsze zatem jest wygodne łóżko. Do XV w. łoża były rzadkością. Na przełomie XIV i XV w., we Francji, wolno stojące łoża umieszczano na swego rodzaju podium. W drugiej połowie XV w. produkowano łóżka przystosowane do ustawiania w niszy lub kącie pokoju.

W okresie późnego średniowiecza łoże nabrało szczególnego znaczenia, było centralnym punktem w sypialniach i spełniało zadania reprezentacyjne, czemu służyła jego okazałość i kunsztowność. W XVIII w. pokój sypialny przestał służyć przyjmowaniu gości, toteż reprezentacyjny przepych ciężkich łoży z baldachimami ustąpił miejsca łóżkom lżejszej konstrukcji.

W fazie późnego baroku, zwanej rokoko, nastąpiło wysubtelnienie kultury mieszkaniowej. W kompozycji wnętrza dominowała zasada asymetrii oraz stosowanie jasnych, delikatnych barw, zwłaszcza koloru białego. Meble w stylu Ludwika XV – łóżka i inne meble skrzyniowe utraciły swą barokową ociężałość, charakteryzowała je lekkość, sprawiająca wrażenie miękkości i ruchu.

Swobodnie nawiązujący do wzorów klasycznych styl Ludwika XVI charakteryzowała spokojna forma regularność i symetria. Na meblach fornirowanych mahoniem oraz ciemnymi fornirami z palisandru i hebanu – szafy ubraniowe, komody na kosmetyki, toaletki – dekoracja w brązie cyzelowanym i złoconym. Kolor biały ze złoceniami oraz kompozycja mebli na zasadzie symetrii to elementy modne dla stylu empire, który wykształcił różne odmiany i typy łóżek.

W jaki sposób urządzić sypialnię, aby była miejscem niepowtarzalnym i oryginalnym? Najlepiej zrobimy odwiedzając salony meblowe, posiadające w ofercie meble francuskie, wykonane z najlepszych gatunków drewna, na wzór mebli modnych w poszczególnych epokach. Wybierając meble w stylu Ludwika XV zapewnimy swojej sypialni kameralność i nastrój zmysłowej radości. Oczywiście najważniejszy mebel – miękkie łoże z małym baldachimem oraz rzeźbionymi i złoconymi krawędziami, zwane „lit à la polonaise”, na cześć królowej Marysieńki. Komplet mebli antycznych w manierze Ludwika XVI to sypialnia bardzo wytworna i wygodna. Mahoniowe francuskie łoże empirowe będzie dekorowało jasne, słoneczne wnętrze.

(Visited 399 times, 20 visits today)